Шевченкiвський район ДНЗ № 207 "Віночок"
Лікар рекомендує

 

ПРИНЦИПИ  ЗДОРОВОГО  ХАРЧУВАННЯ

 Так само, як і рухова активність, загартувальні процедури, харчування дитини — невід'ємний чинник міцного здоров'я, про що треба дбати всім батькам, особливо влітку. Оздоровчі заходи націлені на те, щоб у дитини збільшилась маса тіла, але не за рахунок жирових відкладень, а росту і розвитку м'язових тканин. Щоб досягти бажаного ефекту, годувати дитину треба з урахуванням кількох принципів.

     Перший—різноманітність харчування. Щоб дитина отримувала необхідні для життя й розвитку речовини, городину та садовину, хлібобулочні та круп'яні вироби, білки тваринного походження. Не така важлива кількість їжі, як розподіл її за основними групами. Основу раціону мають становити продукти з цілого зерна (мюзлі, вівсяні пластівці, гречка, хлібобулочні вироби з цільного зерна тощо). Друге за важливістю місце посідають овочі та фрукти. На третьому місці — молочні продукти та носії білка. Вершиною цієї своєрідної піраміди є жири, цукор, кондвироби.

       Другий принцип — натуральність харчування. Практична реалізація його полягає в тому, що до раціону дитини вводять максимум свіжих продуктів у сирому вигляді або після мінімальної термічної обробки. Тут ми пропонуємо:

 • пити натуральне непастеризоване молоко, самим робити з нього морозиво, йогурти, сир;
 • готувати м'ясні страви лише з натурального (не консервованого м'яса). Мінімізувати в раціоні дитини ковбасні вироби;
 • не споживати консервованих продуктів;
 • не споживати білого комерційного хліба;
 • обмежити використання в їжу здоби;
 • під час приготування страв використовувати тільки нерафіновані олії;
 • остерігатися вживання сирих яєць, оскільки білок сприяє розвиткові біотипової недостатності, а вживання комерційних яєць може спричинити  захворювання на сальмонельоз;
 • надавати перевагу вживанню свіжих фруктів та ягід перед комерційними соками та напоями.

     Найголовнішою проблемою організації харчування дитини є стимуляція апетиту (третій принцип).

     Така порада:

 • зменшити у стравах вміст жиру, оскільки жир пригнічує секрецію шлункового соку;
 • не давати дитині пити під час їжі, бо зайва рідина розбавляє шлунковий сік, через що їжа довше затримується в шлунку;
 • між основними прийомами їжі дозволяти дитині вживати тільки свіжі овочі та фрукти, натуральні свіжі соки, компоти. Це стимулює шлункову секрецію, підвищує апетит;
 • по змозі годувати дитину на свіжому повітрі. Чудовим стимулом апетиту є обід на березі річки, в лісі біля вогнища.

       Основні прийоми їжі доцільно завершувати десертом (четвертий принцип), щоб маля отримувало психофізичне задоволення від їжі. Десерт має містити два інгредієнти: легкозасвоювані вуглеводи та амінокислоту триптофан. У взаємодії з вуглеводами триптофан з крові потрапляє у мозок, де з нього синтезується серотонін, який поліпшує контакт між нервовими волокнами та нервовими клітинами. Це стимулює настрій, закріплює позитивний рефлекс на їжу. На десерт можна порекомендувати коктейлі на основі сухого молока, яєчного порошку з додаванням цукру, свіжих фруктів, горіхів, порошку какао.

       Кондитерські вироби з чистим шоколадом не можна використовувати на десерт. Шоколад містить щавлеву кислоту, що перешкоджає всмоктуванню мінеральних речовин. Окрім того, шоколад має сильні алергенні властивості. Дітям рекомендують тільки молочний шоколад, можна з горіховими наповнювачами.

       Влітку, коли дитина багато рухається на свіжому повітрі, вона частенько не може діждатися обіду, просячи у мами щось перекусити. Не варто їй відмовляти, але треба продумати таке проміжкове харчування. По-перше, воно не повинно бути ситним (за обсягом та енергоємкістю), по-друге — не притуплювати, а стимулювати апетит. Тому найкраще запропонувати йогурт (вітчизняного виробництва) або кисляк з фруктами, чи ягодами, свіжі фрукти та ягоди або сік з них. Можна також дати дитині гарячий бутерброд з тертим твердим сиром та овочами; сухофрукти з горіхами. Багатьох цікавить, чи можна включати до раціону дитини продукти з консервантами, хімічними барвниками. Не варто. Тим паче літом, коли вдосталь натуральних продуктів. Не використовуйте овочі й фрукти, які оброблялись отрутохімкатами, дезінфікувалися, покривалися шаром воску (як завезена комерційна продукція). Вирощені в умовах рідної природи фрукти — найкращий засіб «косметики» організму дитини зсередини, бо сприяють виведенню основних токсинів: важких металів радіонуклідів тощо.

     У літній період малежить потурбуватися і про те, щоб відрегулювати роботу кишечника, — це п'ятий принципЗа оптимальної роботи кишечник спорожнюється у строго визначений час, пригнічується активність гнильної мікрофлори. Для цього необхідно включати в раціон страви з харчовими волокнами (овочі, фрукти, цільне зерно) та кисломолочні продукти.

       А підсумок усього цього дуже простий — здоров'я дитини і грунтується на натуральній грубій їжі, а не на екзотичних  продуктах і стравах.

    Якщо дитина має зайву вагу за рахунок жирових відкладень, корекцію ваги належить проводити вчасно — шостий принцип. Серед багатьох дієт найефективніша — білково-овочева, яка дозволяє знизити калорійністн раціону, але підвищує його біологічну цінність. В раціоні різко знижують вміст жирів, простих вуглеводів (цукор, кондвироби), всі види виробів з тіста (булки, макарони), а також картоплі, круп (окрім вівсяної та гречки) й дуже солодких продуктів.

      Напевно, ви помітили, що у вашого шестирічки стався, а може бути, ось-ось відбудеться стрибок зростання. Стрімкий набір ваги і активне зростання дитини в цей період привертають особливу увагу як батьків, так і дієтологів. Як ніколи потрібне повноцінне харчування і різноманітність, регулярність у прийомі їжі, дотримання режиму дня.

     Перший прийом їжі шестирічки повинні отримувати вже через 30-40 хвилин після підйому, та непосида і сам дасть вам знати, що не завадило б підкріпитися. Сніданок повинен становити приблизно 25% добового раціону, в сумі за обсягом це близько 400 г, включаючи напої.

     Сніданок може складатися з омлету із зеленню (амінокислоти + фолієва кислота), бутерброда з червоною рибою (жиророзчинні вітаміни), трав’яного чаю або настою шипшини (вітамін С).

     Між сніданком і обідом (прийом їжі, який що англійці називають “ланч”) дитина повинна отримувати свіжі фрукти або натуральний йогурт.

     Обід становить 35% денного раціону. Салат зі свіжих овочів з рослинним маслом, картопляний суп з фрикадельками, зерновий хлібець (вітаміни групи В), компот із сухофруктів непогано вгамують голод активного дошкільника на кілька найближчих годин.

     Слід звернути увагу на те, щоб дитина не переїдала, і не компенсувала об’єм їжі за рахунок одного блюда. Порція першої страви повинна бути невеликою, суп – обов’язково гарячим, а порція компоту не повинна бути більше 150 мл.

     На полуденок запропонуйте на вибір: жменю сухофруктів і горішків, салат зі свіжих фруктів, стакан кефіру, сирну запіканку з чаєм.

     Бажано виключити з обов’язкового дитячого харчування солодкі вафлі, печиво, цукерки – ці продукти не несуть ніякої харчової цінності, крім калорій.

     Вечерю подайте дитині бажано не пізніше, ніж за 1,5 години до сну. Картопляне пюре або гречана каша, кілька скибочок твердого сиру чи яйце, зварене вкруту, солоний огірочок або салат з квашеної капусти з льняним маслом (омега-3 жири), солодкий чай.

     Не забувайте про дотримання питного режиму. Дитина дошкільного віку має отримувати достатню кількість рідини, бажано вранці,  між прийомами їжі і незадовго до сну, якщо немає проблем з нічним сечовипусканням.

     Останнім часом все частіше виявляється зайва вага у дітей вже в дошкільному віці.

     Питання харчування в цьому випадку слід вирішувати з компетентним лікарем-ендокринологом.

     Якщо ваш дошкільник страждає зниженим апетитом, варто обстежитися: загальний аналіз сечі і крові, аналізи на наявність паразитів. Підвищена стомлюваність, дратівливість, поява нервових тиків, болі в м’язах, анемія іноді прекрасно коригуються дієтою та прийомом профілактичних засобів.

     Звичайно, всі вищенаведені рекомендації дійсні на 100% тільки в тому випадку, якщо дитина не перебуває в дитячому дошкільному закладі повний день. Батькам, діти яких відвідують дитячий сад, дієтологи радять приділяти підвищену увагу правильному дитячого харчування у вихідні і святкові дні, під час відпустки.